Call Us

چارتر یا بلیط چارتری چیست؟

چارتر یا بلیط چارتری چیست
چارتر یا بلیط چارتری چیست
چارتر یا بلیط چارتری چیست

کلمه ی چارتر (Charter) در لغت به معنای اجاره هواپیما یا اجاره هتل است، که در زبان محاوره ای، معادل آن دربست و یا اجاره ی دربستی می باشد. به طور خلاصه می توان گفت که به اجاره کردن کل هواپیما یا بخشی از صندلی های آن و یا اجاره کردن هتل یا بخشی از اتاق های آن، در یک بازه زمانی مشخص، چارتر اطلاق می شود و به ارائه دهندگان این خدمات یعنی صاحبان هتل و شرکت های هواپیمایی، چارتر دهنده گفته می شود.

چارتر یا بلیط چارتری چیست؟
چارتر یا بلیط چارتری چیست؟

پرواز چارتری

پرواز چارتری به آن دسته از پرواز هایی گفته می شود که بنا بر سفارش یک ارگان یا شرکت (چارتر کننده) به اجاره در می آید و در یک مسیر مشخص با مدت زمان مشخص برنامه ریزی می شود، این مدت زمان می تواند زمانی کوتاه مانند ایام عید و یا مقاطعی طولانی تر مانند سه ماه تابستان و یا حتی به صورت سالیانه باشد.

پرواز چارتری
پرواز چارتری

مثال هواپیمایی قطریه و بارسلونا

به طور مثال شرکت هواپیمایی قطریه (Qatar Airways) یک قرار داد چارتر با باشگاه بارسلونا می بندد که از اول تیر ماه تا پایان شهریور ماه کادر و بازیکنان بارسلونا را از شهری به شهری دیگر انتقال می دهد.

هواپیمای چارتر شده توسط بارسلونا
هواپیمای چارتر شده توسط بارسلونا

علاوه بر این، چارتر کردن گاهی به این صورت استکه یک آژانس مسافرتی با بستن قرارداد چارتر با یک شرکت هواپیمایی برای یک مدت زمان معین برای تورهای گردشگری خود، یک هواپیما را به کلی اجاره می کند.

ریسک اصلی پرواز چارتر

اصلی ترین ریسک خریدن بلیط چارتری عدم لغو و یا تغییر قرارداد در طی مدت زمان مشخص است، به طور مثال اگر چارتر کننده برای هفده نفر، هفده صندلی در هواپیما اجاره کند، بعد از انعقاد قرار داد نمی تواند صندلی ای را کم یا زیاد کند و چارتر دهنده هیچ مسئولیتی در قبال این شرایط نداشته و کل هزینه را دریافت می کند. اما مسئولیت هایی مثل حمل و نقل داخلی و بین المللی اشخاص، لوازم، کالاها و هرگونه بروز تاخیر و یا لغو پرواز و حوداث غیرمترقبه برای هواپیما، مسافرین و بارها کاملا بر عهده ی چارتر دهنده بوده و چارتر کننده هیچ مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

ریسک اصلی پرواز چارتر
پرواز چارتری یکی از بهترین راه های صرفه جویی اقتصادی

سفرمی

یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه ی رزرو بلیط هواپیما و سایر خدمات مسافرتی،سفرمی می باشد، این شرکت با داشتن سیستم موتور جستوجو پیشرفته در کسری از ثانیه اطلاعات مختلف درباره ی نوع هواپیما، تاریخ و ساعت پرواز، قیمت، شرکت هواپیمایی و… را در اختیار کاربر قرار می دهد و این امکان را فراهم می آورد تا کاربر مطابق با معیارها و خواسته هایی که دارد بلیط هواپیما مطلوب خود را رزرو کند.

سفرمی
سفرمی (Safarme.com)

همچنین سفرمی در ارائه ی خدمات پرواز های چارتری بسیار موفق بوده و این امکان را برای شرکت ها و موسسات فراهم می آورد تا با خیال آسوده پروازهای چارتری به مقاصد موردنظر خود را در مدت زمان مشخص انتخاب کنند.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چارتر یا بلیط چارتری چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌های اخیر شما

تورهای ویژه پیشنهادی